Etusivu » Johtaminen ja coaching » Kokeile oletko intuitiivinen ajattelija vai järkiajattelija

Kommentit

Kokeile oletko intuitiivinen ajattelija vai järkiajattelija — 6 kommenttia

  1. “Pingismaila ja pallo maksavat yhteensä 1,10 €. Jos maila maksaa 1 €:n, paljonko maksaa pallo?”

    Eikös tässä ole ajateltu kysyä “Jos maila maksaa euron enemmän”

  2. “Pingismaila ja pallo maksavat yhteensä 1,10 €. Jos maila maksaa 1 €:n, paljonko maksaa pallo?”

    Oikea muoto tälle ‘kompa’kysymykselle olisi varmaankin “Jos maila maksaa 1 é:n enemmän kuin pallo, kuinka paljon maksaa pallo?”

  3. Meninpä vipuun minäkin. TKK:lta paperita saaneena päätin skarpata ja pukea päättely yhtälömuotoon. Yhtälössä x = mailan hinta ja y = pallon hinta. Tehdään yhtälöpari:
    x+y = 1.10 € // eli maila + pallo maksaa euron ja kymmenen senttiä
    x-y = 1 € // eli mailan ja pallon hinnanero on euron
    Ratkaistaan alemmasta yhtälöstä mailan hinta:
    x = 1 – y
    Sijoitetaan ylempään yhtälöön:
    1 + y + y = 1,10
    Josta saadaan, että:
    y = 0.05
    Peruskoulukamaa itseasiassa tämä.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>